SafeTALK mokymai yra skirti sąmoningumui savižudybių temoje ugdyti. Dauguma žmonių, galvojančių apie savižudybę, nenori mirti, vietoje to jie ieško pagalbos ir labai įvairiais būdais kviečia aplinkinius jiems padėti. SaFeTALK – tai keturių akademinių valandų mokymų programa,  kurioje dalyviai mokomi pastebėti šiuos kvietimus arba savižudybės rizikos ženklus, tinkamai reaguoti, gebėti pritaikyti TALK (Pasakyti, Paklausti, Klausytis, Apsaugoti) žingsnius praktiškai, ir žmogui, svarstančiam apie savižudybę, rasti profesionalią pagalbą. Pateikiama lengvai suprantama, tačiau esminė informacija, kaip pastebėti apie savižudybę galvojantį žmogų, su juo kalbėtis, bei apie pagalbos bendruomenėje galimybes. Kartu SafeTALK skatina dalyvius apie savižudybę kalbėti atvirai ir tiesiai. Tai vieni esmingiausių savižudybių prevencijos žingsnių. Programoje informacijos pateikimas derinamas su praktinių įgūdžių formavimu, kiekvienas dalyvis turi galimybę praktiškai išbandyti tai, ko išmoko. Mokymus išklausiusiems dalyviams išduodami sertifikatai.

SafeTALK mokymai skirti pedagogams, policininkams, ugniagesiams, slaugytojams, šeimos gydytojams, socialiniams darbuotojams, pedagogams, kunigams, visuomenės sveikatos specialistams ir kitiems norintiems nuo 15 metų.

 

SafeTALK mokymų programa sukurta LivingWorks Education. Tai tarptautinė organizacija, jau kelis dešimtmečius rengianti savižudybių prevencijos mokymų programas (SuicideTALK, ASIST, Suicide to Hope) bei lektorius visame pasaulyje. Lietuvoje Vilniaus visuomenės sveikatos biuras yra vientelis „LivingWorks Education“ organizacijos atstovas, turintis teisę išduoti licenzijas ir padalomąją medžiagą mokymų dalyviams. Daugiau apie organizaciją – www.livingworks.net

„ASIST“ – tai dviejų dienų (16 val.) savižudybių intervencijos įgūdžių mokymai, kurių tikslas – įgalinti dalyvius atpažinti, kad asmuo galvoja apie savižudybę ir padėti užtikrinti jo saugumą. Tyrimai rodo, kad ASIST mokymus baigę dalyviai jaučiasi geriau pasirengę ir norintys padėti žmonėms, galvojantiems apie savižudybę. Dalyviai apmokomi:

  1. Identifikuoti žmones, turinčius minčių apie savižudybę;
  2. Suprasti, kad jų įsitikinimai ir požiūris gali turėti įtakos savižudybės intervencijai;
  3. Aiškiai ir tiesiai įvardinti, kad žmogus galvoja apie savižudybę;
  4. Klausytis žmogaus, esančio rizikoje, istorijos ir atpažinti posūkio taškus, kurie jungia žmogų su gyvenimu
  5. Taikyti saugumą užtikrinančių veiksmų eilę: saugumo įvertinimą, saugumo plano sukūrimą, jo veikimo užtikrinimą.

„ASIST“ intervencijos įgūdžių mokymai yra skirti visiems, norintiems išmokti padėti žmogui, galvojančiam apie savižudybę, jausti daugiau vilties ir pasitikėjimo. Gali būti itin naudingi profesionalams: gyd. psichiatrams, psichologams, psichoterapeutams, socialiniams darbuotojams, emocinių pagalbos linijų savanoriams.

Pagalbos ABC

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 2017 m. lapkričio 23 d. pasirašė projekto „Rietavo ir Kaišiadorių, Šakių rajono savivaldybių bendruomenių gebėjimų stiprinimas savižudybių prevencijos srityje“ sutartį. Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.
Tai reikšmingas prisidėjimas prie Rietavo, Kaišiadorių ir Šakių rajono savivaldybių gyventojų psichinės sveikatos stiprinimo, kurio metu kompleksiškai reaguojama ir laiku suteikiama pagalba su savižudybės rizika susijusiems asmenims, sudaromos sąlygos geriau spręsti problemas susijusias su psichine sveikata, pagerėjusi psichologinė parama, pagalbos prieinamumas. Stiprinamos savivaldybių įstaigų, įmonių, NVO ir partnerių kompetencijos savižudybių prevencijos srityje, kad gyventojas turintis psichologinių problemų, suicidinių minčių pagalbą gautų ne tik iš gydymo įstaigos specialistų, tačiau ir minėtų įstaigų. Savivaldybėse dirbantys sveikatos priežiūros specialistai, policijos pareigūnai, probacijos darbuotojai, ugniagesiai gelbėtojai, pedagogai, vaiko gerovės komisijos nariai, socialiniai darbuotojai, seniūnai, seniūnaičiai, bendruomenės pirmininkai, nevyriausybinių organizacijų nariai apmokyti pastebėti savižudybės riziką, įvertinti jos lygį, suteikti emocinę paramą, nukreipti asmenį tinkama linkme.